Twoje IP: 107.22.126.144

ZDARZENIE CHOPINOWSKIE - Projekt Chopin 2010 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Renata Miler
Czwartek, 04 Listopad 2010 17:20

W naszej szkole przywykliśmy już do WTORKÓW CHOPINOWSKICH, podczas których słuchamy w czasie przerw muzyki naszego wybitnego kompozytora. Jednak we wtorek 2 listopada uczestnicy koła teatralno – muzycznego postanowili wystąpić z happeningiem związanym z życiem i twórczością kompozytora.

Patrycja Hola [6b], Błażej Serwotka [4a], Agata Jakacka, Marcelina Moczała, Anna Kuc, Szymon Ryglewicz [III a] oraz Krystian Barański [II a] wystąpili w krótkich prezentacjach życiorysu Chopina podczas lekcji w wybranych klasach. Dodatkowo podczas przerwy zaprezentowali wiersz Wandy Chotomskiej „Preludium deszczowe”. Happening oznaczający "dzianie się", "zdarzenie", może być rozumiany jako zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, tworzące narrację logiczną lub nie, lub jako zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.

Mamy nadzieję, że kolejne tego typu działania naszej grupy spotkają się z równie życzliwym przyjęciem.

Konkurs literacko-muzyczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Renata Miler
Czwartek, 04 Listopad 2010 16:59

KONKURS LITERACKO-MUZYCZNY DLA KLAS IV – VI

W ŚWIECIE MUZYKI PANA CHOPINA

Zapraszamy uczniów klas IV -VI do wzięcia udziału w szkolnym konkursie! Każda klasa wraz z wychowawcą typuje 3 swoich przedstawicieli, którzy reprezentują klasę na konkursie 16 listopada 2010 r.

CO PRZYGOTOWAĆ NA KONKURS?

WIADOMOŚCI:

• biografia Fryderyka Chopina; ciekawostki, ważne miejsca, ludzie, przedmioty;
  • związki frazeologiczne związane z muzyką ;
  • terminy muzyczne – utwory pisane przez F. Chopina;
  • „muzyczność” w literaturze: rytm, rymy, onomatopeja;
  • wiersze Wandy Chotomskiej z tomu „Muzyka Pana Chopina” [m.in. prezentowane na szkolnych gazetkach];

UMIEJĘTNOŚCI:

• umiejętne korzystanie ze słownika frazeologicznego i słownika języka polskiego;
  • czytanie ze zrozumieniem tekstu poetyckiego i listów Chopina do najbliższych;
  • wyszukiwanie w słownikach terminów muzycznych;
  • rozpoznawanie wybranych utworów F. Chopina [ znanych m.in. z naszych szkolnych WTORKÓW CHOPINOWSKICH; Etiuda c-moll, Polonez A-dur;Polonez As – dur; Mazurek

SKĄD CZERPAĆ WIADOMOŚCI?

• Strony internetowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina;
  • strona www.chopin2010.pl – zakładki: BAZA WIEDZY; Chopin dzieciom; Chopinowskie rozmaitości; Quizy na tej stronie
  • Wanda Chotomska „Muzyka Pana Chopina”
  • „Słownik frazeologiczny PWN”
  • „Słownik języka polskiego PWN”