Twoje IP: 3.227.254.12

Mar
Czy ojczysty musi być czysty? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Renata Miler

img 01W ciągu ostatniego tygodnia staraliśmy się w szkole w sposób szczególny zwracać uwagę na piękno i wartość języka ojczystego nie tylko podczas lekcji. Wśród wielu zagadnień dotyczących poprawności językowej często słyszymy o zaśmiecaniu polszczyzny przez zapożyczenia z innych języków.

Uczniowie klasy II a G wzięli udział w warsztatach językowych dotyczących zapożyczeń w języku polskim. Nie zważając na siarczysty mróz, udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej , by prześledzić historię językowych pożyczek, ich różnorodność, wpływ na polszczyznę. Gimnazjaliści z II a wiedzą, czym różni się zapożyczenie typu cytat od kalki, a nawet hybrydy. Coraz lepiej radzą sobie też z odpowiedzią na pytanie, które zapożyczenia są zbędne w języku ojczystym, a które wzbogacają go i rozwijają.