Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj879
mod_vvisit_counterWczoraj3094
mod_vvisit_counterW tygodniu20075
mod_vvisit_counterTydzień temu33516
mod_vvisit_counterW miesiącu27797
mod_vvisit_counterMiesiąc temu112108
mod_vvisit_counterRazem5747054

Online: 58
Twoje IP: 35.172.233.2
,
Dzisiaj mamy: Sie 09, 2020

14
Lis
2017
Wolontariusze SP20 na Jastrzębskim Marszu Niepodległościowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kaczmarska   

święto niepodległości11 listopada, w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, ulicami większości miast, w tym także Jastrzębia-Zdroju, przeszedł Marsz Niepodległości, w którym wzięło udział około 300 osób. Wydarzenie to miało miejsce w sobotnie popołudnie, a zakończyło się późnym wieczorem.

Uczestnicy zebrali się pod Dębem Katyńskim zlokalizowanym przy ulicy Mazowieckiej. Tutaj odbyło się krótkie okolicznościowe przemówienie, w którym Hieronim Ochnio, jeden z organizatorów, zaprosił mieszkańców do uczczenia rocznicy, którym nieobce są wolność, niepodległość, wartości chrześcijańskie, pamięć historyczna oraz umiłowanie ojczyzny.

Później został wspólnie odśpiewany hymn państwowy. W niedługim czasie uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta z biało-czerwonymi flagami i zapalonymi pochodniami do dzielnicy Zdrój.

 

 

Nie zabrakło też wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Jednym z przystanków marszu była Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, której proboszcz, ks. Antoni Pudlik, udzielił zgromadzonym specjalnego błogosławieństwa. Tutaj również złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wydarzenia drugiej wojny światowej i późniejsze.

Koniec pochodu był na placu przed byłym AGH. Z tego miejsca organizator pochodu zaprosił wszystkich uczestników do poczęstunku talerzem grochówki na ganku Domu Zdrojowego. Z jej sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na cele „Fundacji Familia”.

Marsz zorganizowały jastrzębskie środowiska patriotyczne.

Dziękuję serdecznie moim wolontariuszom (Nataszy Pertek, Wiktorii Postupalskiej i Patrykowi Kaczmarskiemu), którzy swą obecnością, a przede wszystkim poprzez niesienie wielkiej flagi biało-czerwonej - upamiętnili ten ważny dzień w życiu naszego kraju, dzień wolności i suwerenności.

Do zobaczenia ponownie za rok!!!

https://www.youtube.com/watch?v=0agDqvnkDIo

Czytaj więcej:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/jastrzebie-zdroj/a/jastrzebski-marsz-niepodleglosci-2017-przeszedl-ulicami-miasta-zdjecia,12664663/