Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj614
mod_vvisit_counterWczoraj3025
mod_vvisit_counterW tygodniu614
mod_vvisit_counterTydzień temu21215
mod_vvisit_counterW miesiącu45949
mod_vvisit_counterMiesiąc temu88677
mod_vvisit_counterRazem4490936

Online: 35
Twoje IP: 3.229.122.166
,
Dzisiaj mamy: Wrz 16, 2019

21
Mar
2017
Warsztaty astronomiczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Bańka   

img 16Poniedziałkowy wieczór 13 marca spędziliśmy na warsztatach astronomicznych w siedzibie Koła Naukowego „Albireo” w Jankowicach Rybnickich. Tym razem prowadzący spotkanie astrofizyk pan Grzegorz Przybyła wysoko podniósł poprzeczkę, realizując temat „Życie i ewolucja gwiazd”. Niełatwo było ogarnąć rozumem i wyobraźnią wszystkie fizykochemiczne procesy związane z narodzinami, życiem i śmiercią tych niesamowitych ciał niebieskich. Długo jeszcze będą brzmieć w naszych głowach takie pojęcia jak protogwiazda, mgławica planetarna, obłok molekularny, supernowa, czerwony nadolbrzym, biały karzeł, pulsar, horyzont zdarzeń czy Czarna Dziura. No i to stwierdzenie, że ponieważ większość składników ludzkiego ciała powstaje w gwiazdach - wszyscy jesteśmy kosmitami - w 90% składamy się z pyłu gwiezdnego…

Dziękujemy za kolejne fascynujące spotkanie.