Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1670
mod_vvisit_counterWczoraj3178
mod_vvisit_counterW tygodniu11357
mod_vvisit_counterTydzień temu27138
mod_vvisit_counterW miesiącu81863
mod_vvisit_counterMiesiąc temu105241
mod_vvisit_counterRazem4916036

Online: 38
Twoje IP: 3.227.240.143
,
Dzisiaj mamy: Sty 23, 202021
Mar
2017
Warsztaty astronomiczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Bańka   

img 16Poniedziałkowy wieczór 13 marca spędziliśmy na warsztatach astronomicznych w siedzibie Koła Naukowego „Albireo” w Jankowicach Rybnickich. Tym razem prowadzący spotkanie astrofizyk pan Grzegorz Przybyła wysoko podniósł poprzeczkę, realizując temat „Życie i ewolucja gwiazd”. Niełatwo było ogarnąć rozumem i wyobraźnią wszystkie fizykochemiczne procesy związane z narodzinami, życiem i śmiercią tych niesamowitych ciał niebieskich. Długo jeszcze będą brzmieć w naszych głowach takie pojęcia jak protogwiazda, mgławica planetarna, obłok molekularny, supernowa, czerwony nadolbrzym, biały karzeł, pulsar, horyzont zdarzeń czy Czarna Dziura. No i to stwierdzenie, że ponieważ większość składników ludzkiego ciała powstaje w gwiazdach - wszyscy jesteśmy kosmitami - w 90% składamy się z pyłu gwiezdnego…

Dziękujemy za kolejne fascynujące spotkanie.