Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3271
mod_vvisit_counterWczoraj3450
mod_vvisit_counterW tygodniu6721
mod_vvisit_counterTydzień temu27655
mod_vvisit_counterW miesiącu71212
mod_vvisit_counterMiesiąc temu118152
mod_vvisit_counterRazem5023537

Online: 56
Twoje IP: 35.175.113.29
,
Dzisiaj mamy: Lut 18, 2020


Warning: opendir(/home/jasnetadam/domains/jasnet.pl/public_html/zs11/images/stories//articles/biblioteka/ksia_pazdz) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory in /home/jasnetadam/domains/jasnet.pl/public_html/zs11/plugins/content/jwsig.php on line 100
KSIĄŻKA MIESIĄCA… PAŹDZIERNIKA PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 04 Październik 2010 22:40

kubus-puchatek-b31480714 października obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka. W tym roku kończy on 84lat. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza „Kubusia Puchatka” i „Chatkę Puchatka” książką miesiąca... października.

KSIĄŻKA MIESIĄCA… PAŹDZIERNIKA

O KSIĄŻCE MIESIĄCA…

„Kubuś Puchatek”

to książka dla czytelnika w każdym wieku. Autor książki, A.A. Milne nie spodziewał się, że przygody małego misia będą cieszyły się taką popularnością na całym świecie, a jego książka zostanie sprzedana w milionach egzemplarzy i przetłumaczona na wiele języków. Milne napisał „Kubusia Puchatka” dla swojego synka, 6-letniego Christophera (... i już wiadomo skąd pojawia się w książeczce imię Krzyś). Przedstawia nam przyjaciół ze Stumilowego Lasu: Kubusia co lubi „małe co nie co”, Królika z nieodłączną marchewką, strachliwego Prosiaczka, Przemądrzałą Sowę, brykającego Tygryska i innych. Jakie mają przygody??? Zapraszamy do lektury i koniecznie do podzielenia się wrażeniami.

O AUTORZE…
ALAN ALEXANDER MILNE urodził się w 18 stycznia 1882 roku w stolicy Anglii, Londynie. Uczęszczał do znamienitej szkoły, w ówczesnych mu latach, prowadzonej przez swojego ojca, Johna. W Henley House młody Alan współtworzył szkolną gazetkę, w której pojawiały sie Jego artykuły. Bardzo bliskie relacje łączyły go z bratem, Kenem. Przez wiele lat pisali do siebie listy, przesyłając wiersze, czy też fragmenty innych form pisarstwa. Mieszkając w Londynie pracował jako redaktor w gazecie „Punch” i „Grand”.
Okres wojny spędził na Pacyfiku. W 1920 roku pojawiła się m.in. jego sztuka "Mr Pim Passes By". Po wydaniu ”Kubusia Puchatka” (1926) i „Chatki Puchatka” (1928) Milne nadal pisał sztuki i powieści. W 1939 roku pojawiła sie jego autobiografia „It's too late now”.

A.A. Milne zmarł
31 stycznia 1956 roku w Hartfield w Anglii.


BIBLIOGRAFIA, czyli „co jeszcze wyszło spod tego pióra…”
* parodia przygód Sherlocka Holmesa "The Rape of the Sherlock"
* utwór "Lovers in London" (1905)
* "The Days Play"
* sztuka "Mr Pim Passes By"
* zbiór 24 wierszy "When We Were Young"
*"Winnie-the-Pooh" (1926) – “Kubuś Puchatek”
*“The House at Pooh Corner” (1928) – “Chatka Puchatka”
*"The Red House Mystery" (1921)
*"Two People"(1931)
* "The Ivory Door"
* "Toad of Toad Hall"
* autobiografia "It's too late now"
* sztuka "Before the Flood"
* "Year In Year Out".

CZY WIESZ, ŻE…
- A.A. Milne ukończył w Cambridge matematykę
- pierwowzorem postaci Kubusia był miś zakupiony przez Milne dla syna Christophera w sklepie Harrods w Londynie
- „Winnie the Pooh” to angielski, oryginalny tytuł książki A.A. Milne
- Winnie to imię niedźwiedzicy, którą Milne z synem oglądali w londyńskim zoo
- Winnie to żeńskie imię, dlatego w Polsce pojawił się nowy tytuł książeczek o misiu z małym rozumkiem – FREDZIA PHI- PHI
- Disney stworzył wiele filmów animowanych, długo- i krótkometrażowych o przygodach Puchatka
- w Warszawie znajduje sie ulica Kubusia Puchatka (patrz: galeria)

CYTATY z książki miesiąca…
Kubuś Puchatek: Takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego.
Kubuś Puchatek: Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Kubuś Puchatek: Byłem gapą, strasznie głupim gapą. Jestem po prostu Miś o Bardzo Małym Rozumku.
Tygrysek: O, łażenie po drzewach to jest coś, co Tygrysy najlepiej potrafią.
o Tygrysku: Tygrys był Bardzo Rozbrykanym Zwierzęciem i w ten sposób mówił jak-się-masz!, że miało się zawsze pełne uszy piasku.
Prosiaczek: Niełatwo jest być odważnym kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.
Kubuś i Prosiaczek: - Puchatku, co ty mówisz, jak się budzisz z samego rana?
- Mówię: Co też dziś będzie na śniadanie.
Kłapouchy: Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?
Kłapouchy: Gdy już pomyślisz sobie, że nawet w dniu urodzin zostałeś zapomniany i opuszczony przez wszystkich, dwaj przyjaciele przyniosą ci w prezencie baryłeczkę po miodzie i pęknięty balonik.
Kłapouchy: Jeśli twoja chatka zupełnie zniknęła z powierzchni, nie narzekaj. Masz jeszcze spory zapas śniegu, z którym możesz zrobić, co chcesz.
Kłapouchy: Bo Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy.

CO O TYM MYŚLISZ?
Jeśli chcesz podzielić się swoimi wrażeniami na temat książki to spisz je lub narysuj na kartce i zanieś do szkolnej biblioteki do ostatniego dnia miesiąca. Wszystkie opinie zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.