Twoje IP: 3.234.214.179
Dzisiaj mamy: Gru 09, 2019

Wycieczka do Chlebowej Chaty w Brennej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusława Lasota

W dniu 18 maja 2016r. uczniowie klasy 1b i 1a odbyli wycieczkę do Chlebowej Chaty w Brennej.

Inicjatywa stworzenia Chlebowej Chaty zrodziła się z chęci pokazania życia dawnej, polskiej wsi. W adoptowanej do tych celów drewnianej chałupie, zaaranżowano tradycyjnie wyposażone wnętrze, w którym centralne miejsce zajmuje piec. Gospodarze wypiekają w nim chleb korzystając z tradycyjnego, znanego od stuleci przepisu. W chacie można zobaczyć maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, narzędzia do wyrobu masła i twarogu oraz miodu. W Chlebowej Chacie można spróbować własnych sił w młóceniu cepami, mieleniu na żarnach, odsiewaniu mąki, formowaniu i wypiekaniu podpłomyków oraz ubijaniu masła i wyrabianiu twarogu. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem; oglądali maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka do bochenka); zapoznali się z procesem powstawania masła, twarogu i miodu; mieli możliwość młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach, osiewania mąki. Formowali własnoręcznie i piekli podpłomyki, które degustowali z masłem, miodem i smalcem, popijając kawą zbożową z mlekiem. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele pozytywnych wrażeń, a zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez działanie na długo pozostanie w ich pamięci.