Twoje IP: 54.198.103.13

Lis
,,Od paprotki do węgielka..." PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusława Lasota

,,Śląska Ziemio, Ty jedna stanowisz mój dom.
To ku Tobie wspomnienia ciągle biegną.
Śląska Ziemio, gdziekolwiek powiedzie mnie los,
w sercu i myśli mej zawsze Ty swe miejsce masz.”

W dniu 13 listopada 2013r. uczniowie klas drugich odbyli P1200100wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego na zajęcia edukacyjne pt. ,,Od paprotki do węgielka”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z wiadomościami o Śląskiej Ziemi. Uczniowie poznali krótką historię powstania węgla kamiennego - dowiedzieli się o tym, skąd na Śląsku wziął się węgiel, wzbogacili słownictwo o pojęcia związane z górnictwem i śląskimi tradycjami, poznali legendę o św. Barbarze, zobaczyli jak wygląda galowy strój górnika oraz śląski odświętny strój kobiecy. Okazało się również, że w kopalni oprócz górników wydobywających węgiel przebywa tajemniczy duch kopalni - Skarbnik, który pilnuje skarbów a także ostrzega górników przed  niebezpieczeństwem. I tu na dzieci czekała niespodzianka. W zainscenizowanej ,,kopalni" spotkały się właśnie ze Skarbnikiem. Było dużo emocji, bo to przecież bardzo tajemniczy gość, który w dodatku na pamiątkę znaczył buzie dzieci prawdziwym węglem. Po tych wszystkich ciekawych wydarzeniach, dzieci otrzymały poczęstunek: ciepłą herbatkę oraz pyszne kanapki ze śląskim  smalcem. Na zakończenie uczestniczyły w zajęciach muzyczno - plastycznych, utrwalających zdobyte wcześniej wiadomości.