Twoje IP: 54.198.103.13

Lis
W. Lutosławski. Orkiestra pana Tralalińskiego. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Mizera-Kulas

Trudno uwierzyć, że to już dwie dekady upłynęły od odejścia wybitnego polskiego kompozytora i autorytetu w dziedzinie muzyki – Witolda Lutosławskiego. W uchwale Konferencji Generalnej UNESCO - rok 2013 przyjęto za rok obchodów setnej rocznicy urodzin kompozytora. Witold Lutosławski był wybitnym kompozytorem i dyrygentem, ale również erudytą i człowiekiem renesansu. Komponował dla największych światowych sław muzycznych, otrzymał muzycznego Nobla – „Polar Music Prize”. W spuściźnie po nim zostały także utwory muzyczne napisane dla dzieci, których napisał ponad 40, m.in. Spóźniony słowik, O panu Tralalińskim do słów Juliana Tuwima .
"Sław Lutosa" to projekt edukacyjny realizowany przez Filharmonię Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Sylwetkę i twórczość wybitnego muzyka zaprezentowali uczniom klas I-III artyści z Filharmonii, którzy poprowadzili ciekawe i twórcze zajęcia umuzykalniające, podczas których uczniowie mogli wysłuchać profesjonalnego śpiewu artystów oraz samodzielnie układać akompaniament do utworów poetyckich. Były to już drugie z kolei zajęcia muzyczne z cyklu comiesięcznych spotkań z Filharmonią.